Konieczność odwiedzin w gabinecie stomatologicznym oraz leżenia na fotelu podczas wykonywania leczniczych czynności wielu osobom często śni się po nocach w najgorszych koszmarach. Podstawowy sposób na uchronienie się regularnym zapisywaniem się do dentysty w celu poważnego leczenia stanowi odpowiednia higiena jamy ustnej, zwłaszcza prawidłowe mycie zębów. W tym miejscu pojawiają się zasadnicze pytania – kiedy i jak często należy wykonywać tę czynność, a także jak właściwie to poprawnie robić.
Mycie zębów – podstawowe zasady higieny jamy ustnej
Najczęściej słyszy się o tym, by myć zęby minimum dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Czasem jednak można natrafić na głosy, by z jednej strony użyć szczoteczki po każdym większym posiłku, a z drugiej – że wystarczy tylko raz, wieczorem. W tej kwestii należy pamiętać przede wszystkim o tym, że bardziej liczy się dokładność niż częstotliwość. Najważniejsze jest wyczyszczenie przed pójściem spać, by usunąć resztki zalegającego jedzenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ w nocy organizm nie produkuje śliny, która naturalnie walczy z bakteriami. Nie można jednak za często sięgać po szczoteczkę – takie działanie prowadzi do uszkodzenia szkliwa oraz podrażnienia dziąseł.
Prawidłowe mycie zębów
Podstawowa czynność w ramach higieny jamy ustnej powinna trwać około 2 minuty – szybkie i powierzchowne czyszczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Istotne jest, by wykonywać ruch wymiatający i pamiętać o każdej strefie uzębienia – zarówno górze, jak i dole po obu stronach. Szczoteczka powinna zostać użyta po każdym większym posiłku – najlepiej odczekać ok. 30 minut przed umyciem, by poziom kwasowości śliny się obniżył. Warto również zdecydować się na nitkowanie przestrzeni oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej – w taki sposób podnosimy poziom dbania o higienę, a przez to – polepszamy stan zdrowia.
Oczywiście, sama higiena jamy ustnej to nie wszystko. Należy pamiętać o tym, by regularnie – mimo strachu – odwiedzać stomatologa w ramach profilaktyki. Połączenie tych dwóch działań pozwoli w razie konieczności podjąć leczenie w początkowej fazie rozwoju dolegliwości.